Ekonomi

BDDK’dan kredilerin amacına uygun kullanılmasına ilişkin karar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, bilindiği üzere finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli ve verimli alanlarda kullanılması amacıyla kredi sisteminin işleyişinin sağlanması amacıyla gerekli görülen makroihtiyati tedbir olarak değerlendirildi. 7 Temmuz 2022 tarihinde aktif bir şekilde kredilerin amacına uygun kullanıldığının belirtildiği hatırlatıldı. 21 Ekim 2022 tarih ve 10389 sayılı Meclis kararının 10389 sayılı Meclis kararı ile güncellendiği hatırlatıldı. .

Söz konusu kararlar kapsamında, hâlihazırda bağımsız kontrole tabi şirketlerin döviz (YP) nakit varlıklarının Türk Lirası (TL) karşılığının 10 milyon TL’den fazla olması ve bunların döviz nakit varlıklarının yüzdesinin 10 milyon TL’den fazla olması gerekiyor. Şirketlerin toplam varlıklarından veya son 1 yıllık net satış gelirlerinden büyük olan tutar. Bu firmalara 5’i aşması durumunda TL cinsinden yeni nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildiğini hatırlatan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan değerlendirmeler sonucunda söz konusu kararlar doğrultusunda, belgelerin süresinde veya usulüne uygun olarak teslim edilmemesi nedeniyle kredi kullanımı kısıtlanan şirketlerin, durumlarının mevzuata aykırı olmadığını belgelemeleri gerekmektedir. Söz konusu Kurul kararları kapsamında belirlenen veya bağımsız kontrole tabi olmayan sınırlamalar, belirlenen sınırlamalara uyulmaması veya bu sınırlamalara tabi olmaması nedeniyle kredi kullanımı kısıtlanan şirketler. bağımsız denetim, mevcut durumda yukarıda belirtilen aksaklıkları gidermeleri koşuluyla, belirlenen sınırlamaları karşılayacaklarını ve bu durumları belgeleyeceklerini beyan ve taahhüt ederler, Kurul kararları doğrultusunda belirlenen kredi limitlerinin sona erdirilmesi kaldırılacaktır. Söz konusu şirketler için karar verildi.”

hacilar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu