Haber

Adana Büyükşehir Psiko-Sosyal Müdahale Ekibi görev başında

ADANA (İGFA) – Adana’da 6 Şubat’ta meydana gelen depremler can ve mal kaybının yanı sıra insanların psikolojisini de olumsuz etkiledi. Deprem sırasında travma geçiren ve sonrasında yaşananlardan etkilenen başta çocuklar olmak üzere birçok insan psikolojik çöküntü yaşıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşların muhtaçlık durumlarının tespiti ile ilgili çalışmalar yapmak üzere Psiko-Sosyal Müdahale Grubu oluşturuldu.

Takım; 6 Şubat 2023 – 22 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında aralarında göçmenlerin de bulunduğu 4013’ü çocuk olmak üzere 10.863 kişiye psiko-sosyal hizmet vermiştir. Servis sağlayıcılara acil durumlarda aranacak ve takviye alınacak numaralar ve kurumlar hakkında bilgi verildi.

BİLGİ VERİLDİ, YÖNLENDİRİLDİ, BROŞÜR DAĞITILDI

Adana Büyükşehir Belediyesi Psiko-Sosyal Müdahale Ekibi, öncelikle depremzedelerin temel ihtiyaçlarını belirleyerek bu konuda rehberlik ediyor. Akabinde deprem sonrası yaşanacak duygularla baş etme konusunda bilgi içeren broşürler dağıtılmaktadır.

Depremzedeleri dinleyen Büyükşehir psikolog ve sosyologları, gelecekte manevi takviye almak isteyen vatandaşlara nasıl davranmaları gerektiği ve kime başvurabilecekleri hakkında bilgiler veriyor. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk, ergen ve yetişkin alanlarında çalışan psikologlarının bu konuda hizmet verme görevinde olduğu bilgisi verildi.

Hizmet almak isteyen depremzedeler ALO 153 hattında “Psikolojik danışmanlık hizmeti almak istiyorum” dediklerinde ilgili birime yönlendirilerek hizmet almaları sağlanmaktadır. Alanında Psiko-Sosyal Müdahale Grubu tüm bu konularda bilgi vermektedir.

Bölgede şiddet gören kız çocukları ve kadınların olduğu belirtilirken, bu durumlarda Adana Büyükşehir Belediyesi Psiko-Sosyal Destek Ekibi; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın davet hattı KADES, ALO 183 ve Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgi verildi. Kız çocukları ve kadınlara şiddete maruz kaldıklarında başvurabilecekleri kamu kurum ve kuruluşları hakkında bilgi verilir ve yol gösterilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu